WhatsApp Destek Hattı
Accustic Arts Stereo Power Amp II Mk3 Genişlet
Accustic Arts Stereo Power Amp II Mk3
  • Accustic Arts Stereo Power Amp II Mk3
  • Accustic Arts Stereo Power Amp II Mk3
  • Accustic Arts Amp II Mk3
  • Accustic Arts Stereo Power Amp II Mk3 Dimensions
  • Accustic Arts Stereo Power Amp II Mk3
  • Accustic Arts Stereo Power Amp II Mk3
  • Accustic Arts Stereo Power Amp II Mk3
  • Accustic Arts Stereo Power Amp II Mk3

Accustic Arts Stereo Power Amp II Mk3

Accustic ArtsAccustic Arts

CA4008

Yeni

        

   

Daha Fazla Detaylar

TÜRK LİRASI786 385 TL
EURO22 500 €
DOLAR24 423 $
POUND19 285 £

Stereo Power Amp II Mk3

Üçüncü Nesil

MK 3 versiyonundaki yenilik: ACCUSTIC ARTS® sönümleme faktörü doğrusallaştırması

ACCUSTIC ARTS® ürünleri arasında uzun süre popüleritesini korumuş ve artık klasikleşmiş olan bir ürün varsa o da AMP II güç amplisidir. 1997 yılında yani ACCUSTIC ARTS®’ın kurulduğu yıl, AMP II ilk çıkan ürünlerimizden biriydi. Şu anda üçüncü neslini çıkardığımız bu ürünün görünümünde neredeyse hiçbir değişiklik yapmadık. Çünkü klasik bir ürünün değiştirilmemesi, yalnızca onu daha da cazip kılacak şekilde geliştirilmesi gerektiğine inanıyoruz. AMP II uzun yıllardan beri high-end sahnesinde en iyi güç amplileri arasında sayıldığından bu aynı zamanda hem bir meydan okuma hem de bir zorunluluktu bizim için. Bu sebeple işe şu soruyu sorarak başladık: Olgunlaşmış, iyi ses veren ve dünyanın dört bir yanında başarıyı tatmış bir üründe daha ne gibi iyileştirmeler yapılabilir? 

AMP II: Dünya çapında ödüllü bir şampiyon

Son yıllarda AMP II çok sayıda uluslararası Hi-Fi dergisi tarafından ödüle layık görüldü ve onu test edenlerin birçoğu da bu cihazdan bahsederken “referans” düzeyi olduğunu söylüyor. AMP II’nin kendi klasmanında dünyanın en iyi çıkışlı amplilerinden biri olduğunu tamamen doğrulayan bir ifade bu. 

İşte basından bir örnek:

Alman STEREO dergisi 2009 Aralık sayısında AMP II – MK 2’yi referans düzeyi bir çıkış katı olarak nitelendirdi (MK 2, MK 3’ün bir önceki versiyonudur) ve ona en yüksek puanları verdi. Aynı zamanda para/değer oranı bakımından da “çok iyi” değerlendirmesinde bulundu. STEREO şunları yazmıştı:

“… yüksek kalitede müzik için üstün bir çıkış katı, evrensel kullanıma uygun ve her türlü hoparlörü sürebilir. […] Ve müzik severler için içeriden bir bilgi: Üstün referans düzeyi bir çıkış katını ilk kez bu kadar makul fiyata yükseltmek mümkün.”

En iyi elektronik bileşenler – en iyi ses

AMP II – MK 3’ün geliştirme aşamasında en büyük önceliğimiz en iyi bileşenleri kullanarak kısa mesefelerle kusursuz bir sinyal beslemesi yaratmaktı. Bu dinamik amplinin nefes kesicek kadar güzel sesinin temelini oluşturan kusursuz ölçüm değerlerini yaratabilmenin tek yolu bazı bileşenlerin tek tek, özenle seçilmesiydi.

AMP II – MK 3 “dual-mono güç amplisi” olarak anılıyor ancak ana güç kablosu dışındaki iki kanalı da tamamen birbirlerinden ayrılmıştır – transformatörden, çıkış katı devre kartına kadar. Bu, kanal ayrımı ve sinyal/gürültü oranı bakımından mükemmel değerler elde edilmesine son derece katkıda bulunan bir etmendir.

AMP II – MK 2’nin yüksek performansını ve distorsiyonunun son derece düşük olmasını sağlayan şey ise, 160 000 µF filtreleme kapasiteli 2 x 1000 VA transformatörleri ve hepsi teker teker seçilmiş 24 adet MOSFET çıkış transitörleridir. Bunlar sayesinde yüklenmelerde bile, bileşenler asla performanslarının sınırlarına kadar zorlanmazlar ve böylelikle de söz konusu mükemmel değerlerin elde edilmesine olanak sağlarlar. AMP II – MK 3 A Sınıfı işletim sistemine sahiptir. Devasa gücüne rağmen, en ufak detayları bile çok büyük kesinlik ve hassasiyetle üretir ki hakikaten referans düzeyi bir cihazdan da bu beklenir.   

  

Müthiş bir devre konsepti – mükemmel ölçüm değerleri

AMP II – MK 3’ün sürücü katı, akım aynası ilkesiyle çalışmaktadır. Bu devre ilkesi gücün mevcut bir akımdan alınmasını sağlar. Dolayısıyla AMP II – MK 3 “servo kontrollü” bir çıkış amplisi olmakla birlikte, sayıca oldukça fazla olan MOSFET transistörleri yüksek akım kapasitesi sağlamaktadır. AMP II – MK 3 aynı zamanda empedans bakımından hassas ya da düşük ohm’lu hoparlörler için de çok uygundur. Dahiyane devre yapısı sayesinde “ofset” için bir servo kontrolör olmasına ihtiyaç duyulmaz ve çalışma akımı IC ya da akım aynası aracılığıyla oluşturulur. Bunun sonucu olarak doğru ve alternatif akım hataları (doğru akım ve müzik sinyali hataları) derhal düzeltilir. Bu total ofsetin, kullanılmış olan IC’lerin kalitesi ve simetrisi tarafından belirlendiği anlamına gelmektedir.      

“STEREO” dergisinin labaratuarındaki diğer bie yoruma yer verelim:

“Yüksek ve stabil performans düzeyi, son derece düşük distorsiyon, yüksek sönümleme faktörü, çok iyi gürültü değerleri ve yüksek kanal ayrımlı bant aralığı.”

Maksimum işletim güvenliği

AMP II – MK 3’ün her iki çıkış katı da masif, 12 kilo ağırlığında yüksek performanslı bir soğutucu ile donatılmıştır. Ayrıca özel kaburga tasarımı MOSFET transistörlerinin çalışma ısısını sabit tutmaya yarar. Tam güçte bile aşırı ısınma riski yoktur. Entegre kontrol ünitesi, DA ofseti, ısı, kesici devreleri ve yüksek frekansı gibi işletim koşullarının denetler. Bu noktalardan birinin önceden belirlenmiş değeri aşması halinde, hoparlörler derhal kapatılır ve böylelikle hem çıkış amplisi hem de ona bağlı olan hoparlörler açısından maksimum güvenlik sağlanır.     

Alman mühendislik dehası

AMP II – MK 3 Almanya’da elle yapılmıştır. Bu ürünün tüm üretim süreçleri – geliştirmeden son montaja dek – Almanya’da gerçekleştirilmiştir.

STEREO derigisinden bir alıntıyla metnimize son verelim:

Test sonuçları: “Denge ve hassasiyetin timsali ve aynı zamanda kıvrak ve becerikli… Homojen, evrensel kullanıma uygun, neredeyse mükemmel. Ve böylesine high-end bir cihaz için böylesine makul bir fiyat… 

AMP II - MK3’ün öne çıkan özellikleri:

Dual-mono referans düzeyi güç amplisi – ampli kanallarının her birinin tamamen izole edilmiş güç kaynağı bulunmaktadır

24 adet MOS-FET çıkış transistörleri

2 adet manyetik korumalı ve kapsüllenmiş toroidal çekirdekli transformatörler

Maksimum total transformatör gücü: 2,200 VA (watts)

160,000 µF güç kaynağı kapasitesi: Birinci sınıf kapasitörler (“Almanya’da yapılmıştır”)

Kusursuz hoparlör sürümü için çok yüksek sönümleme faktörü

ACCUSTIC ARTS® Sönümleme faktörü doğrusallaştırması (açılıp kapatılabilir)

Kesintilere, HF salınımlarına ve çok yüksek DA ofsetine karşı profesyonel koruma devresi 

İşletim güvenliği için entegre akım kısıtlaması

Boyutça çok geniş soğutma bölmesi sayesinde sabit olarak düşük işletim ısısı

Dengelenmiş giriş (XLR) ve dengelenmemiş giriş (RCA) – girişler anahtarlıdır

Kalitesi en yüksek bileşenler ve parçalar seçilmiştir

Çok kaliteli, altın kaplama bi-wiring/bi-amping hoparlör terminali

Stabil, masif ve rezonans optimizasyonlıu gövdesi tamamen alüminyumdan yapılmıştır; iç kısımlar masif pirinçtendir, cilalanmış ve kromlanmıştır.

ACCUSTIC ARTS® AMP II – MK3 is “Almanya’da elle yapılmıştır.”

Teknik özellikler

Voltaj kazancı:31,0 dB

Toplam trafo gücü: 2 x 1.100 VA = 2.200 VA (watt)

Güç kaynağı kapasitesi:yaklaşık 160.000 µF

Giriş empedansı: dengeli (XLR): 2 x 20 kΩ

Dengesiz (RCA): 100 kΩ

Nominal güç çıkışı (THD+N = %0,1'de): maks. 2 Ω

maks. 2 x 675 watt. 4 Ω - maks. 2 x 450 watt. 8 Ohm'da 2 x 275 watt

Yükselme zamanı/düşme zamanı: 4 Ω yük ile 3,1 µs (kare dalga 20 kHz, 12 Vpp)

Karışma: 1 kHz ile 109 dB

Sinyal gürültü oranı: -103 dBA (ref. 6.325 V)

İntermodülasyon bozulması: 4 Ω'da 10 watt ile %0,007

Bozulma faktörü (THD+N): 1 kHz ve 10 watt'ta 4 Ω yükte %0,001

Boyutlar (Y x G x D): 350 x 482 x 430 mm / 13,8 x 19 x 16,9 inç

Ağırlık: yaklaşık 55 kg / 121 lb.

Bir değerlendirme yazın

Accustic Arts Stereo Power Amp II Mk3

Accustic Arts Stereo Power Amp II Mk3