WhatsApp Destek Hattı
Accustic Arts Tube Preamp II Mk2 Genişlet
Accustic Arts Tube Preamp II Mk2
  • Accustic Arts Tube Preamp II Mk2
  • Accustic Arts Tube Preamp II Mk2 İnput - Rear panel
  • Accustic Arts Tube Preamp II Mk2
  • Accustic Arts Tube Preamp II Mk2 İnside

SATILDI

Accustic Arts Tube Preamp II Mk2

Accustic ArtsAccustic Arts

CA4009

Yeni

   

         

Daha Fazla Detaylar

Accustic Arts Tube Preamp II Mk2

accustic-arts-tube-preamp-2-mkii (16).jp

TUBE PREAMP II – MK2 firmanın tüm dünyada olağanüstü başarı elde etmiş hibrid tüplü preamplinin revize edilmiş versiyonudur. Cihazda yapılan revizyonlar müşterilerden gelen talepler doğrultusunda şekillendirilmiştir.

MK2 versiyonunda yapılan değişiklikler:

1. 4 adet analog preampli çıkışı

Orijinal TUBE PREAMP II’de iki adet tam simetrik çıkış ve bir adet asimetrik çıkış bulunuyordu. Yeni TUBE PREAMP II –MK2’ye, asimetrik bağlantı yapılması gibi durumlarda bi-amp konfigürasyonunun arzu edilmesi ihtimalini de hesaba katarak bir adet daha asimetrik çıkış ekledik. Ayrıca AA (alternatif akım) kuplajlı ve DA (doğru akım) kuplajlı çıkışlar da mevcuttur.  

2. Preampli çıkışları için AA-kuplajlı ya da DA-kuplajlı seçeneği

Son yıllarda müşterilerimizden sürekli AA-kuplajlı ve DA-kuplajlı çıkışlarla ilgili talepler alıyoruz ve cihazlarının tamamen AA kuplajlı ya da tamamen DA kuplajlı olmasını isteyen birçok müşterimiz oluyor. Öte yandan her iki olanağa sahip olmak isteyen müşterilerimiz de var. Yukarıda da bahsedildiği üzere, bu yeni cihazda her iki çeşit mevcut olduğundan herkes artık kendi seçimini yapma özgürlüğüne sahip!

Hangi varyasyonun “daha iyi” ses sağladığı sorusu ise büyük oranda bağlanan amplinin tasarımıyla ilgilidir. AA kuplajlı preampli çıkışlarıyla daha iyi uyum sağlayan güç amplileri olduğu gibi, tam ses spekturumlarına DA kuplajlı preampli çıkışlarıyla erişebilen güç amplileri de bulunmaktadır. Bu tamamen kişisel zevk meselesidir. Biz böyle “felsefi” tartışmalara girmek niyetinde değiliz, keza bu konuda müşterilerimizin dinleme sırasındaki izlenimlerinin belirleyici olmasını tercih ediyoruz.

a. Preampli çıkışının AA kuplajlı olması ne anlama gelir?

Bir preampli çıkışı, bir kapasitör ve bir direnç (rezistans) vasıtasıyla AA kuplajlı hale gelmektedir. Kapasitör seçimi ve boyutları kusursuz bir sonuç elde edilmesi açısından en önemli etmenlerdir. TUBE PREAMP II-MK2 çok kaliteli, çok nadir bulunan %5 MKH kapasitörlerle donatılmıştır (örneğin film sarımlı kapasitör onda hiç bulunmaz). Bu da endüktansın mümkün olabilecek en düşük seviyede tutulmasını sağlamaktadır.

b. Bizim görüşümüze göre AA kuplajının sağladığı avantajlar

1. Sinyalde istenmeyen ama genellikle kaçınılmaz olarak bulunan DA bileşenlerinin sebep olduğu çalışma noktası ayarlarını ortadan kaldırır.

2. Entegre kapasitör tarafından etkili biçimde filtrelenebilen tiz frekansları azaltır.

3. Özellikle üçüncü parti cihaz ya da lambalı güç amplisi bağlantılarında ortaya çıkabilecek kusurlarda daha fazla emniyet sağlar (DA bileşenlerin korunması).

c. Hangisinin sesi daha iyi?

Bu sorunun tek bir cevabı maalesef ki yok. Dengelenmemiş cihaz bağlantılarında, örneğin OUT3 ve OUT4 çıkışları vasıtasıyla yapılan bağlantılarda, AA kuplajlı çıkışla genellikle daha hassas, üç boyutlu, biraz yumuşak ve daha müzikal bir akustik örüntü elde edilmektedir. Öte yandan DA kuplajlı olan daha “dolaysız”, daha “belirgin” ve belki de biraz “daha analitik” sonuçlar vermektedir.

 

Simetrik cihaz bağlantıları için de tek bir cevap yoktur, zira sonuç tamamen hangi güç amplisinin kullanıldığına bağlıdır.

Örnek vaka 1: Dengelenmiş tekli çıkış vasıtasıyla güç amplisi bağlantısı (= “en çok karşılaşılan durum” bi-amping olmaması durumudur)

1.) TUBE PREAMP II – MK2’yi ACCUSTIC ARTS AMP II’ bağlarken: OUT 1 (AA) çıkışını kullanın.

2.) TUBE PREAMP II-MK2’yi üçüncü parti bir güç amplisine dengelenmemiş çıkışla bağlanması: OUT 1 (AA)’yı kullanın.

Örnek vaka 2: Dengelenmemiş tekli çıkış vasıtasıyla güç amplisi bağlantısı (= “en çok karşılaşılan durum” bi-amping olmaması durumudur)

1.) TUBE PREAMP II – MK2 ile ACCUSTIC ARTS AMP II dengelenmemiş bağlantı: OUT 4 (DA)’yı kullanın.

2.) TUBE PREAMP II – MK2 ile üçüncü parti bir güç amplisi arasında dengelenmemiş bağlantı:  OUT 3 (AA)’yı kullanın.

Örnek vaka 3: İki çıkış vasıtasıyla güç amplisi bağlantısı (bi-amping).

TUBE PREAMP II-MK2’ye iki güç amplisinin bağlanması durumunda (bi-amping), bağlı olan hoparlörlerin bas menzilinin, DA kuplajlı OUT2 ve OUT4 çıkışları vasıtasıyla kontrol edilmesi, orta ve tiz menzillerin ise AA kuplajlı OUT1 ve OUT3 çıkışlarına bağlanması tavsiye edilir.

3. Entegre kulaklı amplisi

Kaliteli kulaklı amplileri gitgide daha da popülerlik kazandığından bu cihazda entegre bir kulaklık çıkışı olması yönünde müşterilerimizden birçok talep aldık.  Kulaklık çıkışı, üzerinde “PHONES” yazan kromajlı pirinçten bir toz kapağıyla korumaya alınmıştır ve solda bulunan “PHONES ON” düğmesiyle açılıp kapatılabilir. Bu açma kapama seçeneğinin ses kalitesi bakımından mutlak bir gereklilik olduğuna inanıyoruz, zira bu şekilde müzik sinyali yalnızca kullanılan bağlantıya gönderilmekte ve olası parazit etmenleri böylelikle ortadan kaldırılmaktadır.   

4. Harici kulaklık amplisi bağlantısı için kontrolsüz çıkış (FIXED OUT)

Hâlihazırda çok kaliteli kulaklık amplileri olan ve bunları kullanmaya devam etmeyi arzu eden çok sayıda odyofil müşterimi var. Bu amaca yönelik olarak TUBE PREAMP II – MK2’ye açılıp kapatılabilir, kontrolsüz bir çıkış ekledik. Bu çıkış aynı zamanda “PHONES ON” düğmesiyle de açılıp kapatılabilmektedir.

5. Analog giriş “Surround bypass”

ACCUSTIC ARTS®’ın analog giriş SURROUND’u, bir surround işlemci sinyalinin daha fazla yükseltmeye gerek kalmadan TUBE PREAMP II-MK2 vasıtasıyla “düz geçiş” (loop through) yapılabilmesini sağlayan bir ayardır. Bu, söz konusu sinyalin volümünün bu preampli tarafından değil de harici bir sinema işlemcisi ya da amplisi tarafından yönetildiği anlamına gelmektedir. Bu özellik sayesinde high-end bir ses sistemiyle bir ev sinema sitemini kaliteden hiç ödün vermeden bağlamak mümkün olabilmektedir.  

6. 0° ve 180° için faz anahtarı

Bu faz çevirimi özelliğini talep eden müşterilerimiz ve ithalatçılarımız oldu. Biz de bunun için cihaza bir anahtar entegre ettik.

 

 Öne çıkanlar

Zeki: Devre sistemi

ACCUSTIC ARTS® TUBE PREAMP II – MK2, hibrid tüp konseptiyle tasarlanmış sıra dışı ve ödünsüz bir preamplidir. Aynı zamanda TUBE-DAC II’ninde önemli bir parçası olan bu konsept, transistör teknolojisinin avantajlarını lamba prensibinin avantajlarıyla birleştiren bir konsepttir. Lambalar mükemmel birer voltaj amplisidir ama yalnızca sınırlı miktarda akım sağlayabilirler. İşte biz de bu sebeple lambaları bu çok bariz avantajlarının akustik örüntüyü etkileyebileceği bir yerde kullanmayı tercih ettik, örneğin empedans dönüştürmesi için Burr Brown / Texas Intruments’a ait birinci kalite ve başarısını kanıtlamış IC OPA627®’yi kullandık. Bu bileşim, rezistansı çok düşük ve aynı zamanda yüksek akım becerisiyle öne çıkan çıkışlar elde etmemizi sağladı.

Çoğu lambalı preamplinin aksine TUBE PREAMP II-MK2, sinyal girişinden sinyal çıkışına 4 adet tamamen ayrık yükseltici katı bulunması sebebiyle hakikaten de tam dengelenmiş bir preamplidir.

4 yükseltici katı, kanal başına bir adet evirici (inverting) ve bir adet evirici olmayan (non-inverting) olarak bölünmüştür. Bu yükseltici katların her birinde, askeri teknik standartlara göre üretilmiş, yüksek hassasiyetli bir lamba bulunmaktadır. Bu prensip, kanal ayrımının kusursuzluğunu güvence altına almaktadır.  

Ses şiddeti, high-end seçkili, yüksek hassasiyetli 4 adet kanal gerilimölçer vasıtasıyla ayarlanmaktadır. TUBE PREAMP II-MK2’nin Saf A sınıfı ilkelerine göre çalışması son derece doğal.

Özenle yapılmış: Güç kaynağı

İdeal bir güç kaynağı high-end bir preampli için bir önkoşuldur. Hibrid tüplü bir preamplide kullanılacak olan güç kaynağında aranan özellikler, tamamen transistör-tabanlı bir cihazla kullanılacak bir güç kaynağında aranan özelliklerden çok daha fazladır. Bunun sebebi lambaların farklı düşük voltajlara ve aynı zamanda anotlar için yak. 300 V gibi yüksek bir voltaja gereksinim duymalarıdır. Bu yüksek voltaj çok büyük bir dikkatle kontrol altında tutulmalı ve müzik sinyalinin lambalarda kusursuz bir şekilde yükseltilebilmesi için parazitten mutlak şekilde arınmış olması gerekir. Bu sebeple TUBE PREAMP II-MK2, münferit olarak işlev gösteren çok sayıda güç kaynağı ünitesi ve 2 adet ayrık high-end transformatör ile donatılmıştır – transformatörlerden biri tamamen lambalar için gereken voltajı sağlama işine vakfedilmiştir. Toroidal nüveli transformatörlerin her ikisi de son derece kaliteli olup İsviçre yapımı nüve materyaline sahiptir; bu ünitenin içinde herhangi bir negatif paraziti önlenmesini sağlamaktadır. Güç kaynağı ünitelerinin kusursuz işlemesini sağlamak için tüm voltaj devrelerinin filtre kapasitesinde son derece cömert davranılmıştır (ör; yalnızca yarı iletkenler için 20,000 µF).   

Kusursuz: Lambalar

Lamba teknolojisi üzerine kurulu bir cihazın kalitesini lambaların belirlediği hiç tartışmasız kabul edilmesi gereken bir gerçek. Lambalar çok hassas bileşenler olduklarından bunların çok büyük bir özenle seçilip test edilmeleri gerekir. TUBE PREAMP II-MK2’de mümkün olabiliecek en iyi lambaların kullanıldığından emin olabilmek için hepsini elle seçtik ve sonra bunları eşleştirerek katı testlerden ve ölçümlerden geçirdik. Seçtiğimiz lambalar TUBE PREAMP II’ye takılmadan evvel iki aşamalı bir tetkik sürecinden geçirildiler: Birinci tetkik tedarikçimiz tarafından, ikinci tetkik ise uzmanlarımız tarafından gerçekleştirildi. 

  

100 saatlik sürekli testin öncesinde ve sonrasında, cihazın tüm işlevleri ve parametreleri tetkik edilerek bir prokolle kayıt altına alındı. Değerler kıyaslandı ve tanımlanmış bir düşük tolerans menzilinde sapmalara rastlanması halinde cihaz ikinci kez 100 saatlik sürekli teste tabi tutuldu. Bu testin de ardından başka ölçümler yapıldı ve burada parametrelerin çıkış değerleriyle kusursuz şekilde uyuşmasına önem verildi. TUBE PREAMP II-MK2 toplamda üç kez ölçüme ve teste tabi tutulmuş, lambalar ise dört kez teste tabi tutulmuştur. Bir cihaz tüm gereklilikleri %100 yerine getirmediği müddetçe fabrikamızdan çıkamaz. Bu titizlik lambaların yıllar boyu keyif vermesini sağlamaktadır.  

Kullandığımız lamba çeşidine dual triod lamba denmektedir (E83CC) ve 12AX7 lamba grubuna aittir. Lambalar en yüksek askeri standartları karşılar ve Avrupa’da üretilmektedir. Ürettikleri sesi şöyle tarif edebiliriz: Son derece dengeli, sıcak bir ses örüntüsü, sofistike bir bas menzili, net tizler, iyi dinamikler ve düşük armonik distorsiyon.

NOS lambaları değil de bu lambaları tercih etmemizin sebebi, NOS lambaların yeterli sayıda bulunmaması ve kalite bakımından tutarsızlık göstermeleridir.

Kalite: Diğer bileşenler

TUBE PREAMP II – MK2, özenle seçilmiş, toleransı düşük ve son derece kaliteli bileşenleri sayesinde mutlak kusursuzluğa ulaşan bir cihazdır. Çok sayıda bileşenine yeniden ölçümler yapılmış ve sadece birbirleriyle eşleşenler kullanılmıştır. 

Şasisinde de hiç ödün verilmemiştir: Masif, titizlikle biçimlendirilmiş alüminyum levhalar krom kaplama döner kısımlarla birleştirilmiş ve böylelikle hem görünüm, hem dokunma hissi bakımından mükemmel yakalanırken, durağanlık da elde edilmiştir. Durağanlık lambaların titreşimden ve her türlü parazitten uzakta, rahatlıkla işlev göstermelerini sağlayan bir özelliktir.  

Sade: İşletim

Tüm ACCUSTIC ARTS® ürünlerinin sahip olduğu bir özellik olan kolay işletim özelliği TUBE PREAMP II – MK2’de de bulunuyor. Elektronik cihazların çoğunun gereksiz işlevlerle donatıldığı bir zamanda bu özelliğin müzik severlerin hoşuna gidecek bir değişiklik olduğunu düşünüyoruz.

TUBE PREAMP II – MK2’nin temel işlevleri üzerinde bulunan iki adet krom kaplama döner düğme ile kumanda edilebilmektedir. Her iki düğme de sonsuza dek hizmet edecek şekilde üretilmiştir. Döner düğmeler masiftir ve altın kaplama kontaklarla donatılmıştır, yani aşınmaz ve binlerce kez çevrilebilir düğmelerdir.

Olağanüstü: Ses Deneyimi

En iyi kalite bileşenlerin, titiz geliştirme aşamasının, sayısız ses testinin, özenli üretimin ve özel ölçüm testlerinin sonucunda ortaya çıkan kusursuz ses deneyimi…

ACCUSTIC ARTS®’ın diğer referans serisi ürünleriyle birleştiğinde, müzik benzersiz bir ses deneyimine dönüşüyor.

 

 TUBE PREAMP II – MK2’nin özellikleri

4 askeri lambası bulunan (kanal başına 2 lamba), hibrid tüp/lamba konseptine sahip odyofil referans düzeyi preampli

Girişten çıkışa tam dengelenmiş devre tasarımı

“Hibrid tüp/lamba” teknolojisinin sağladığı avantajlar:

– çok yüksek empedans

– çok geniş bant aralığı

– çok düşük distorsiyon faktörleri ve “iyi huylu” bir distorsiyon spektrumu

– “analog”, hassasiyeti ve kesinliği olan sahip ses performansı

– 4 adet ayrık yükseltme yolu (birbirlerini hiçbir şekilde etkilemeyen)

Lambaları hiç ayar gerektirmeksizin kolaylıkla değiştirilebilir – “tak ve çal” özelliği!

Stüdyo mühendisliğinde tercih edilen bir teknolojiyle üretilmiş profesyonel A Sınıfı çıkış katı

Cihazdaki tüm bileşenler son derece kalitelidir ve özel olarak seçilmiştir; tüm röleler birinci kalite altın kaplama kontaklarla donatılmıştır

4 adet yüksek hassasiyetli askeri lamba; 4 kez test edilmiştir

4-kanal volüm gerilimölçeri

3 adet tam dengelenmiş yüksek düzey giriş (XLR) ve 2 adet dengelenmemiş yüksek düzey giriş (RCA)

1 adet dengelenmemiş giriş (RCA) - “SURROUND-BYPASS” olarak ayarlanmıştır

2 adet tam dengelenmiş çıkış (XLR) - 1 adet AA kuplajlı, 1 adet DA kuplajlı

2 adet dengelenmemiş çıkış (RCA) – 1 adet AA kuplajlı, 1 adet DA kuplajlı

1 adet kulaklık çıkışı – açılıp kapatılabilir (1/4 inç stereo dişi jak)

1 adet regüle edilmemiş, açılır kapanır RCA çıkış (harici kulaklık amplileri için)

0° ve 180° için faz anahtarı

2 adet manyetik korumalı, kapsüllenmiş 75 VA toroidal nüveli transformatör (Almanya’da yapılmıştır)

Ön panel, kapak ve uzaktan kumanda masif alüminyumdandır; döner düğmeler masif ve kromlanmış pirinçtendir.

ACCUSTIC ARTS® TUBE PREAMP II – MK 2 “Almanya’da elle yapılmıştır”

accustic-arts-tube-preamp-2-mkii (13).jp

Teknik özellikler

Girişler:

3 x tam dengeli yüksek seviye giriş (XLR)

2 x dengesiz yüksek seviye giriş (RCA)

1 x surround baypas (RCA)

Çıkışlar:

2 x tam dengeli hat çıkışı (XLR)

2 x dengesiz hat çıkışı (RCA)

1 x dengesiz sabit çıkış (RCA)

1 x kulaklık çıkışı (1/4″ stereo dişi jak)

Maksimum kazanç: 4 kez / 12 dB (dengeliden dengeliye) - 8 kez / 18 dB (dengesizden dengeliye)

Sol/sağ sinyal farkı: 0,2 dB (0 dB'den –40 dB'ye kadar)

Giriş direnci: dengeli: 2 x 50 kΩ

Dengesiz: 50 kΩ

Çıkış direnci: dengeli: 2 x 34 Ω

Dengesiz: 2,2 µF ile birleştirilmiş 34 Ω AC

Maks. çıkış voltajı: dengeli: 10 kΩ'da 19.8 Veff

Dengesiz: 10 kΩ'da 9.9 Veff

Sinyal gürültü oranı: -90 dB (A ağırlıklı)

İntermodülasyon bozulması: 10 kΩ'da 4.0 Veff ile % 0.006

Bozulma (THD+N): 10 kΩ'da 4.0 Veff ile %0.002 (22 Hz – 30 kHz)

Lamba tipi: Çift triyot E83CC / 12 AX 7 – seçildi ve eşleştirildi

Güç tüketimi: yaklaşık 20 watt (ünite tamamen açık)

yakl. 3,5 watt ("bekleme" modunda boru bölümü)

Boyutlar (Y x G x D): 100 x 482 x 375 mm / 3,9 x 19 x 14,8 inç

Ağırlık: 12 kg / 26,4 lb.

Bir değerlendirme yazın

Accustic Arts Tube Preamp II Mk2

Accustic Arts Tube Preamp II Mk2