WhatsApp Destek Hattı
Electrocompaniet ECI 5 MKII Int. Amplifier Genişlet
Electrocompaniet ECI 5 MKII Int. Amplifier
  • Electrocompaniet ECI 5 MKII Int. Amplifier
  • Electrocompaniet ECI 5 MKII Int. Amplifier
  • Electrocompaniet ECI 5 MKII Remote Control
  • Electrocompaniet ECI 5 MKII Int. Amplifier

Electrocompaniet ECI 5 MKII Int. Amplifier

Electrocompaniet ECI 5MK II Doğru Akım bağlaşımlı yüksek performanslı, tam dengelenmiş, uzaktan kumanda edilebilen, entegre bir stereo amplidir – 2 x 120 Watt nominal güce sahiptir.

Bu ampli 2000 yılında piyasaya sürülmüş olan ECI 4 / ECI 5 yerine geçecek bir üründür. Bu MK II versiyonunda Electrocompaniet detayları ve dinamikleri daha da iyileştirmek üzere en yeni teknolojileri kullandı, yani her bakımdan bu yepyeni bir ampli denilebilir. 

Yeni ECI 5 MK II’de kullanılan teknoloji hakkında daha fazla bilgi

Yeni ECI-5 MK II’nin daha önce piyasaya sürülmüş olan ECI-5’e kıyasla daha güçlü bir çıkış katı bulunmaktadır. Ağır yükleri sürerken bas kontrolünü ve stabiliteyi arttırmak için iki katı fazla sayıda çıkış donanımı kullanılmıştır.

Akımı iyileştirmek için güçlü bir 500Va transformatör tarafından beslenen kapasitör bankları (rezervuar) 80000 micro farada yükseltilmiştir. ECI-5 bu güç kaynaklarıyla en dinamik kayıtları yeniden üretebilme kapasitesine sahip olmuştur.   

ECI-5 MK II ayrıca çıkış rölesini çıkartmamıza olanak sağlayan yeni ve geliştirilmiş bir aşırı yük algılama sistemine sahiptir. Böylelikle sinyal yolunda zamanla bozulmaya uğrayan röle kontrolleri olmaksızın, çıkış katı hoparlöre doğrudan bağlanabilmektedir.   

Tüm giriş anahtarlamaları hiçbir distrosiyon yaratmayan ve ömür boyu sorunsuz şekilde işlerlik gösterebilecek high-end analog anahtarlar tarafından idare edilmektedir.  

Giriş katı hiçbir şekilde feedback yaratmayan Class A standardında işleyen ayrık devrelerden oluşmaktadır. Çıkış katı ise makul miktarda olumsuz feedback, iyi bas uzantısı ve kontrol arasında titizlikle dengelenmiş olarak, açık ve detaylı bir orta ton ve sıcak ve detaylı tizlerle işlerlik gösterir.  

Yeni ve daha büyük ekran sayesinde dinleme yerinizden kolaylıkla yazanları okuyabilirsiniz – istenirse ekran karartılabilir.

ECI-5 MK II şu çıkışlara sahiptir: Dengelenmiş, tek ve REC. ECI 5’in dengelenmiş çıkışı bi-amp kurulumunda ek bir güç amplisini daha besleyebilir.  

ECI 5, Electrocompaniet’in eşsiz FTT (Floating Transformer Technology/Sabit Olmayan Transformatör Teknolojisi) güç kaynağı tasarımı özelliğine sahiptir. 

Teknik özellikler

Giriş empedansı ( Dengeli giriş )  47Kohm

Maksimum giriş seviyesi10 Volt RMS

Gürültü tabanı ( 1Vrms, 20 - 20 kHz, dengeli) -135 dB

THD + N    1Vrms, 20-20 kHz, dengeli )    <% 0.003

Kazanç  ( Dengeli)0 dB  

Amplifikatör bölümü 

Çıkış empedansı<0,02 Ohm

Frekans tepkisi1 - 150 kHz

Kanal ayırma> 120 dB

THD (20-20  kHz )<% 0.004

Maksimum tepe akımı> 100A

Sönümleme faktörü 8 ohm yük  > 350I  

Giriş hassasiyeti 120W çıkış  1.3Vrms

Giriş hassasiyeti HT 120W çıkış         1Vrms

Nominal çıkış gücü 

8 ohm2 x 120 W

4 ohm2 x 200 W

2 ohm2 x 370 W

Güç tüketimi 100 W (yük veya sinyal yok)1W

Boyutlar 

Genişlik: 483 mm / 19 inç

Derinlik: 405 mm / 16 inç

Yükseklik: 135 mm / 5,3 inç

Ağırlık: 20kg / 44 lbs. B

                            

1973 yılındaki bir AES konferansında Dr.Matti Otala, kendisinin Transient Intermodulation (TIM) adını verdiği bir distorsiyonu tarifleyen bir belge sunmuştu. Norveçli bir kayıt ve yayın yapımcısı olan ve aynı zamanda da çok meraklı bir odyofil olan Svein Erik Børja da bu konferansta bulunuyordu.

Dr.Otala’nın TIM üzerine verdiği seminer sayesinde Svein Erik ses amplilerinde karşılaştığı işitilebilir kusurlara dair bir açıklamaya kavuşmuştu. Svein Erik Børja AES’ten aldığı belgeleri Electrocompaniet’e getirerek Dr.Otala’nın ve Dr.Jan Lohstroh’un kuramına dayanarak bir ampli üretip üretmeyeceğimizi sordu. Bunun üzerine birkaç tane prototip ampli üretildi ve elde edilen ses, transistörlü amplilere kıyasla umut vericiydi.   

Fakat Svein Erik Børja mükemmeliyetçi bir insan olarak, bu ampli tasarım yaklaşımının çok daha büyük bir potansiyele sahip olduğunu hissetmeşti. O zamanlar high-end ses tasarımları hakkında pek fazla şey bilmiyorduk. Bu da araştırmamıza tarafsız bir bakış açısı kazandırmıştı ki bunun amplinin başarısına büyük katkıda bulunduğuna inanıyoruz. O zamanki ses tasarımcılarımızı  yeni “TIM’siz” ekolü diye adlandırılabilecek ekolün ilkleri olarak görüyoruz.    

Bunu izleyen 3 yıl daha fazla araştırma ve tasarımın geliştirilmesiyle geçti. Bu süre boyunca duyduğumuz şeyi pratik tasarım parametrelerine, frekans cevabına, vs. çevirecek yeni bir dil yaratmak zorunda kaldık. Transistörün normal DC karakter özelliklerinden ziyade AC (müzik) niteliklerini daha iyi tanımlayacak yeni bir metamatiksel denklem geliştirdik.    

Bu çalışmanın sonucunda ilk 2x 25W ünitemiz olan “The 2 Kanallı Ses Güç Amplisi” ortaya çıktı. Çalışmamız 1976 yılında Amerika’da bu konuda kutsal kitap sayılan The Audio Critic dergisince ürünün test edilip, şunların yazılmasıyla onanmış oldu:

“Ses delileri – çatlayın patlayın! Bu dünyanın en iyi ses veren amplisi.”

Bu ilk zamanlardan bugüne, Electrocompaniet’in tasarımları giderek gelişmiş ve ürün yelpazemiz daha da genişlemiştir. Bugün 50’den fazla ülkede temsilciliklerimiz mevcut ve ürünlerimiz ses endüstrisindeki en iyi ürünlerin arasında görülmektedir.   

Bizi o ilk günlerde harekete geçiren vizyonumuza halen sadığız:

Eğer müzik gerçekten önemliyse... 

Electrocompaniet

Bir değerlendirme yazın

Electrocompaniet ECI 5 MKII Int. Amplifier

Electrocompaniet ECI 5 MKII Int. Amplifier